ARAZİ EDİNİMİ
TANAP Projesi kapsamında yapılacak kamulaştırma işlemleri Ev Sahibi Hükümet Anlaşması, Petrolün Boru Hatları ile Transit Geçişine Dair Kanun ve 4650 saylı kanun ile değişik 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’na uygun şekilde, Bakanlar Kurulu Kararı ile Arazi Hakları Kuruluşu olarak atanan BOTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir. Bu amaçla BOTAŞ tarafından TANAP Kamulaştırma Direktörlüğü kurulmuş olup, Direktörlük bünyesinde yetkilendirilen ve “Kamulaştırma Şefliği” adı verilen yerel arazi edinim büroları oluşturulmuştur. TANAP Projesi kapsamında ilk aşamada Eskişehir, Ankara, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars’ta Kamulaştırma Şeflikleri faaliyet gösterecektir.
 
Boru hattı güzergahı yerleşim alanları dikkate alınarak belirlenmiş olup tasarım aşamasında hattın inşasından dolayı ikamet edilen hiçbir yapının zarar görmemesi için özen gösterilmiştir. İlgili çalışmalar projenin bundan sonraki evrelerinde de aynı anlayış çerçevesinde yürütülecektir.
 
Arazi edinimi ve kamulaştırma bedeli ödemeleri hakkında detaylı bilgi almak için hazırlanan rehberi inceleyebilirsiniz:

Arazi edinim sürecine ilişkin tanınan ilave haklar ve sağlanan ekonomik destekler (TANAP Destek Fonu) hakkında detaylı bilgi almak için hazırlanan broşürü inceleyebilirsiniz:

DEVAMINI OKU