Öğretmen Akademisi Vakfı, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının desteğiyle hayata geçirdiği “Öğretmenin İzinde” Projesi’ni Ankara’da tanıttı.

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Azerbaycan’dan çıkarılan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) tarafından aldığı 1,9 milyon TL fon desteğiyle 5 ilde  “Öğretmenin İzinde” projesini başlatıyor. Projeyi tanıtmak üzere 10 Mayıs Çarşamba günü, The Ankara Hotel’de Öğretmen Akademisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere ve Öğretmen Akademisi Vakfı Genel Müdürü Selman Behmuaras’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Muammer Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Semih Aktekin, TANAP Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bora Çermikli ve TANAP Proje Direktör Yardımcısı Sayın Fatih Erdem’in yanı sıra projenin hayata geçeceği 5 ilin (Ankara, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Eskişehir) İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

TANAP Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bora Çermikli ise; “İki kardeş ülke, Türkiye ve Azerbaycan’ın iş birliğiyle ortaya çıkan TANAP Projesi ile Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı ve bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanmasını hedefliyoruz. Önceliği insan, çevre, iş sağlığı ve güvenliği olan projemizde, Türkiye’nin gücüne güç katarak mevcut konumuna katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda başlattığımız Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında doğrudan yatırım yapmak istediğimiz ve Programın öncelik alanlarında yer alan 6 proje arasındaki “Öğretmenin İzinde”, Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından uygulanmaya başladı. TANAP olarak “Öğretmenin İzinde” Projesi ile fark yaratarak, eğitim kalitesinin artırılmasına hizmet edecek böyle bir projede yer almaktan büyük memnuniyet duyuyor, bu projeyle çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğine katkıda bulunacağımıza gönülden inanıyoruz” dedi.

Öğrenen Lider Öğretmen programı ile ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine iletişim becerileri, ölçme ve değerlendirme, sınıf yönetimi başlıkları altında eğitim verilirken, Akademik Liderlik programı kapsamında ise okul yöneticilerine yönetsel becerilerinin yanında vizyoner liderlik, toplumsal liderlik, öğretim liderliği, etik liderlik gibi liderlik alanlarında eğitim programları düzenlenecek.