‘’ENERJİ İÇİN ANAHTAR ÜLKE TÜRKİYE’’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Türkiye'nin barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağlayacak tüm projelere desteğinin süreceğini belirterek, "Enerji İçin Anahtar Ülke Türkiye sloganını motto olarak belirledik." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Anadolu Ajansı'nın (AA) Global İletişim Sponsoru olduğu 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamında düzenlenen Dewhurst ödül törenine katıldı.

 

Burada yaptığı konuşmada Albayrak, 9 ay önce gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi'nden sonra tekrar İstanbul'da bir araya gelindiğini ve söz konusu kongrenin "petrol ve gaz endüstrisinin olimpiyatları" olarak nitelendirildiğini ve bu kongrede petrol ve gaz endüstrisine ilişkin birçok konuyu ve gelecekteki imkanları konuşmak için imkan olacağını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bu kongreyi sahiplendiği için teşekkür eden Bakan Albayrak, "Enerji diplomasisi ile ne sadece ticari çıkarlar ne de sadece arz güvenliği yönlendirmektedir. Geçmişte algılandığı gibi çatışmaya ve fakirliğe değil, enerjinin barışı sağlayıcı ve refahı destekleyici rolünü vurgulamalıyız. Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağladığı sürece yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) bunun en önemli örneklerindendir.’’  ifadelerini kullandı.

Haber Kaynak: AA Görsel Kaynak: AA